tvorba web stránok | webshop | SEO | grafické práce | portfólio & referencie | cenník | kontakt

Spec work, špekulatívna práca

ŠPEKULATÍVNA objednávka na prácu ang. “SPEC WORK” resp. "SPECWORK", je taký typ požiadavky klienta, kedy nie je vopred dohodnutá odmena za vykonanú prácu, alebo je odmena podmienená “spokojnosťou” klienta t.j. “zaplatím ak sa mi to bude páčiť”.

Na prvý pohľad (najmä pohľad klienta) nič zlé, ale skúšali ste niekedy objednať a zjesť zákusok v cukrárni a zaplatiť iba ak chutí? Odviezť sa vlakom, autobusom, či taxíkom a zaplatiť iba ak sa Vám bude zdať cesta dostatočne pohodlná? Existuje milión podobných príkladov.

Často sa napríklad vyskytujú “sútaže o najlepšiu prácu”, kedy je vybratý len ten najlepší dizajn (čo nutne neznamená, že aj zaplatený...). Skúste ponúknuť trom stavebným firmám, aby Vám postavili 3 domy a zaplatiť len za ten najlepší...

Odmietajte SpecWork, žiadajte rešpekt k Vašej práci!

Že je to niečo iné? A prečo by malo byť? Je práca grafika nejak menej hodnotná než práca architekta, alebo pekára? Nemusí grafik investovať čas a prácu, často aj financie na nákup fotografií či iných zložiek dizajnu?

Ak Vás napadne, že dielo grafikovi zostane a "môže ho predať niekomu inému”, pouvažujte prosím, aká je šanca predať napr. nábytok na mieru, alebo zmrzlinu ktorá už dlhšie stojí v stojane na kornútky, lebo ju niekto nechcel?

Participáciou na špekulatívnych zadaniach ide grafik do veľkého rizika a naviac pokiaľ budú ľudia ochotní toto riziko podstupovať, takéto správanie klientov nevymizne!

Preto pri takýchto snahách klientov radšej odmietneme možno lákavú ponuku. Mnohí dokonca jednoducho porušia zákon a použijú druhotriedneho, lacného grafika z číny na vytvorenie úbohej repliky našej práce. Vyžadujeme férovú objednávku a rešpekt k našej práci!

Regulérne súťaže resp. Tender vyžaduje cenovú ponuku a vyberá na základe presných kritérií, dielo sa dodáva na základe zmluvy. Takto nikto nerobí zadarmo, prosím nežiadajte Specwork.

Viac o specwork http://www.no-spec.com